2014.05.03 - Dzień Strażaka

Uroczysta msza święta, przemarsz na cmentarz, a potem piknik i pokazy strażackie w gozdowskim parku - tak w wielkim skrócie wyglądały tegoroczne obchody Dnia Strażaka. Ale po kolei... Punktualnie o godzinie 12 w południe rozpoczęła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez gminnego kapelana strażaków ks. proboszcza Franciszka Kucia. Po niej miało miejsce uroczyste poświęcenie samochodu strażackiego pozyskanego dzięki wsparciu Urzędu Gminy rok temu (taki mały poślizg...). Następnie kolumna strażaków w rytmie marszy granych przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą udała się na cmentarz, aby uczcić pamięć wszystkich zmarłych druhów z naszej gminy. Po południu w gozdowskim parku rozpoczął się piknik. W pierwszej kolejności swój repertuar zaprezentowała nasza orkiestra, następnie nasi strażacy zademonstrowali swoje umiejętności. Przedmiotem naszego pokazu było wykonanie dostępu do poszkodowanego w rozbitym samochodzie, ewakuacja rannego i udzielenie mu pierwszej pomocy, a także demonstracja możliwości specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. Prezentacja miała następujący przebieg: jednostka OSP otrzymuje wezwanie do zdarzenia drogowego. Wyjeżdżają dwa zastępy. Po dotarciu na miejsce zastają przewrócony na bok samochód osobowy z jedną osobą w środku. Drużyna złożona z ratowników przystępuje do akcji, natomiast druga drużyna zajmuje się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia: rozstawia pachołki, zapewnia wsparcie wodne. W pierwszej kolejności należało zrobić dostęp do poszkodowanego. W tym celu wyłamali tylne drzwi i jeden z ratowników dostał się do środka. Dzięki temu możliwe było wydostanie rannego na zewnątrz przez przednią szybę. Korzystając z deski ratunkowej strażacy ewakuowali pasażera w bezpieczne miejsce i udzielili mu niezbędnej pomocy. Gdy już poszkodowany został "zabrany" przez karetkę, strażacy zademonstrowali sposoby wykorzystania narzędzi hydraulicznych w ratownictwie drogowym. Całkiem sprawnie przerobili osobowe kombi na zgrabnego kabrioleta, co wywołało aplauz publiczności :)

   

Na obszerną fotorelację zapraszam do Galerii.